Stowarzyszenie

Certyfikaty

Zarząd Główny otrzymuje od swoich członków sygnały dotyczące fałszowania wystawianych przez nich ekspertyz (certyfikatów). Coraz częściej na stronach internetowych pojawiają się wyroby jubilerskie z wycenami, które mają podrobione pieczątki na drukach certyfikatów (np. na platformach aukcyjnych i sprzedażowych typu Allegro). Ponieważ sprzedawane wyroby są również podrabiane (pozłacane srebro zamiast złota, cyrkonie zamiast diamentów), wielu z nich ma z tego powodu duże nieprzyjemności, z odwiedzinami policji włącznie.

Wydawałoby się, że obecnie najbardziej skutecznym zabezpieczeniem przed fałszowaniem lub podrabianiem dokumentów są hologramy. Znaki holograficzne nie dają się bowiem fałszować za pomocą znanych technik komputerowych i kserograficznych. Są one bowiem sprawdzonym instrumentem w walce z nieuczciwą konkurencją gwarantując oryginalność pochodzenia produktów oraz oczekiwaną przez klienta jakość.

Niestety PTGem otrzymuje od swoich rzeczoznawców sygnały o próbach podrabiania hologramów zabezpieczających druki ekspertyz.

W załączeniu publikujemy wzór oryginalnego hologramu PTGem oraz przykład stosowanej podróbki: